Jdi na obsah Jdi na menu
 


Správné krmení

Správné krmení suchozemských želv

  Koncem 90. let 20. století, došly vědecké studie k tomu, že pro ideální vývoj želvy je postaven na správném krmení - to jest napodobyt jídelníček želv tak, aby jsme sestaviny pestrý jídelníček z přirozených zdrojů potravi, ke kterým se želva sama ve volné přírodě dostane. V tomto případě jde hlavně o správný poměr příjmu vitamínů a minerálů

  Mělo by to vypadat zhruba takto : rostliné bílkoviny 20%

                                                       rostlinný syrový tuk méně než 10%

                                                       12-30% vlákniny

                                                        2% vápník

                                                        1,2% fosfor

  Celkově by měl poměr vápníku a fosforu pohybovat zhruba v poměru1,5-2:1.Toto je velice důležité, protože při dlouhodobém nedodržováním tohoto poměru dochází k odvápňování a tím se deformuje krunýř a celá kostra - v extrémech může být následkem i smrt zvířete.

Bezpečná standartní směs

  Jako záchytný bod vám zde uvedu příklad směsy, se správným poměrem důležitých složek : 80% římský salád

                            12% jablka

                              5% banány

                              1% nějaké další ovoce nebo nějaká zelenina například mrkev

  Jídelníček můžeme obměňovat tím, že římský salád nahradíme divokými bylinami například -bršlice kozí noha, ptačinec, různé druhy jitrocele, červený a bílý jetel, hluchavka bílá, kopřiva, opletník polní, hrachor, atd.. , možností je opravdu mnoho.

 POZOR - želvám by se nemělo dávat příliž ovoce, mělo byto být 5% potravy, z tohoto důvodu by neměla želva být touto směsí krmena každý den.

Nabízejte svému chráněnci stále nějaký zdroj vápníku ve formě sépiové kosti.

  Pokud želva dostává čerstvé krmení, má k dispozici UV záření, v létě má možnost žít venku, nenípotřeba dávat nějaké speciální doplňky ve formě vitamínů, nebo nějakých granulí. Pouze v případě nějakého onemocnění z nedostatku vitamínů je dobré využít možnost dopnění těmito prostředky.