Správné krmení
Správné krmení suchozemských želv
Koncem 90. let 20. století, došly vědecké studie k tomu, že pro ideální vývoj želvy je postaven na správném krmení - to jest napodobyt jídelníček želv tak, aby jsme sestaviny pestrý jídelníček z přirozených zdrojů potravi, ke kterým se želva sama ve volné přírodě dostane. V tomto případě jde hlavně o správný poměr příjmu vitamínů a minerálů
Mělo by to vypadat zhruba takto : rostliné bílkoviny 20%
rostlinný syrový tuk méně než 10%
12-30% vlákniny
2% vápník
1,2% fosfor
Celkově by měl poměr vápníku a fosforu pohybovat zhruba v poměru1,5-2:1.Toto je velice důležité, protože při dlouhodobém nedodržováním tohoto poměru dochází k odvápňování a tím se deformuje krunýř a celá kostra - v extrémech může být následkem i smrt zvířete.
Bezpečná standartní směs
Jako záchytný bod vám zde uvedu příklad směsy, se správným poměrem důležitých složek : 80% římský salád
12% jablka
5% banány
1% nějaké další ovoce nebo nějaká zelenina například mrkev
Jídelníček můžeme obměňovat tím, že římský salád nahradíme divokými bylinami například -bršlice kozí noha, ptačinec, různé druhy jitrocele, červený a bílý jetel, hluchavka bílá, kopřiva, opletník polní, hrachor, atd.. , možností je opravdu mnoho.
POZOR - želvám by se nemělo dávat příliž ovoce, mělo byto být 5% potravy, z tohoto důvodu by neměla želva být touto směsí krmena každý den.
Nabízejte svému chráněnci stále nějaký zdroj vápníku ve formě sépiové kosti.
Pokud želva dostává čerstvé krmení, má k dispozici UV záření, v létě má možnost žít venku, nenípotřeba dávat nějaké speciální doplňky ve formě vitamínů, nebo nějakých granulí. Pouze v případě nějakého onemocnění z nedostatku vitamínů je dobré využít možnost dopnění těmito prostředky.